Menu
-
Regulamin
25 sierpnia, 2021
Regulamin

LIGA SZÓSTEK PIŁKARSKICH OSIEDLA STASZICA W PRUSZKOWIE

REGULAMIN ROZGRYWEK

 

REGULAMIN OGÓLNY

 

  1. Każdy uczestnik rozgrywek Ligi Szóstek Piłkarskich (LSP) przystępując do udziału w dowolnym meczu w ramach Ligi tym samym potwierdza, że zna i akceptuje regulamin Ligi dostępny na stronie https://web.virium.pl/pruszkow.
  2. Każdy uczestnik rozgrywek Ligi Szóstek Piłkarskich poprzez fakt akceptacji regulaminu i udział w rozgrywkach wyraża zgodę na rejestrowanie swojego wizerunku i jego publikowanie w mediach społecznościowych i materiałach promocyjnych Ligi Szóstek Piłkarskich.
  3. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek urazy i kontuzje, które wydarzyły się w związku z udziałem w rozgrywkach Ligi Szóstek Piłkarskich.
  4. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy zagubione lub skradzione podczas rozgrywek Ligi Szóstek Piłkarskich.
  5. Wszelkie sprawy organizacyjne załatwiane są wyłącznie na zebraniach kapitanów drużyn.
  6. Zebrania odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 18.00 na boisku przy ul. Helenowskiej. OBECNOŚĆ PRZEDSTAWICIELA KAŻDEJ DRUŻYNY JEST OBOWIĄZKOWA.
  7. Nieobecność przedstawiciela drużyny na zebraniu powoduje, że nie ma obowiązku konsultowania z tą drużyną ustaleń podejmowanych na zebraniu np. dotyczących terminu meczu w danej kolejce ligowej, ewentualnych kar dyscyplinarnych, spraw organizacyjnych i innych.
  8. Zespoły zgłaszające się do LSP mają obowiązek podać listę zawodników przed rozpoczęciem 1 kolejki ligowej (tj. podczas zebrania odbywającego się przed 1 kolejką – analogicznie w każdym dalszym punkcie regulaminu).
  9. Zespoły zgłaszające się do LSP mają obowiązek dokonać opłaty wpisowej najpóźniej podczas zebrania przed 3 kolejką danego sezonu. Nieopłacenie składki w terminie skutkuje odjęciem 1 punktu za każdy tydzień opóźnienia.
  10. Nowe zespoły dołączające do LSP mają obowiązek dokonać opłaty wpisowej podczas zebrania przed 1 kolejką danego sezonu. Jest to warunkiem dopuszczenia do rozgrywek.
  11. Każda drużyna może wpisać na listę dowolną liczbę zawodników nie mniejszą jednak niż 6 osób.
  12. Wszelkie ustalenia dotyczące składu drużyny obowiązującego w danej kolejce ligowej zapadają wyłącznie do momentu zakończenia zebrania poprzedzającego tę kolejkę.
  13. Do zebrania przed 3 kolejką sezonu lista zawodników może być dowolnie modyfikowana. Od 4 do czwartej od końca kolejki, zgłosić można dodatkowo 1 zawodnika. W ostatnich trzech kolejkach nie można zgłaszać dodatkowych zawodników.
  14. Zawodnik w ciągu całego sezonu, może tylko raz zmienić drużynę, nie ponosząc żadnych konsekwencji.
  15. Po zakończeniu rozgrywek w ramach swojej klasy rozgrywkowej zawodnik nie może zmienić drużyny na inną drużynę w ramach tego samego sezonu.
  16. W przypadku rezygnacji z gry przez drużynę w trakcie sezonu jej zawodnicy mogą dołączyć do innych drużyn z zachowaniem zasad w punktach 14 i 15 powyżej. W takim przypadku drużyny przyjmujące zawodników z drużyny, które zrezygnowała, mogą przekroczyć limit, o którym mowa w pkt 13 powyżej.
  17. Dni rozgrywania spotkań w Lidze Szóstek to sobota i niedziela. Gdy drużyny grające ze sobą uzgodnią inaczej, to może to być każdy inny dzień tygodnia. Rozegranie meczu w dni robocze wymaga zgody obu kapitanów. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy mecz ze względu na inne punkty regulamin musi zostać rozegrany w tym tygodniu, w którym jest zebranie.
  18. Drużyny ustalają sprawy związane z meczami bezpośrednio między sobą.
  19. O wszelkich ustaleniach, które kapitanowie drużyn poczynili między sobą poza zebraniem np. zmianach terminów meczów, kapitanowie mają obowiązek poinformować w grupie „Liga Pruszków” na portalu Facebook.
  20. Ponad kapitanowie mają obowiązek z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym bezpośrednio poinformować sędziego o jakichkolwiek ustaleniach czy zmianach dotyczących meczu, w szczególności dotyczących terminu meczu. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karami w tym karami finansowymi.
  21. Każdy zespół ma prawo przełożyć swój mecz na inny termin, ale wyłącznie za zgodą przeciwnika.
    1. Jeśli dana liga rozgrywa w danym sezonie mecz i rewanż, to przełożone spotkania trzeba rozegrać do końca przedostatniej kolejki.
    2. Jeśli dana liga w danym sezonie gra każdy z każdym i potem podział tabeli, to przełożone spotkania trzeba rozegrać do końca przedostatniej kolejki pierwszej rundy.
    3. Po podziale tabeli na grupy mecze nie mogą być przekładane na późniejszy termin. Wyjątkiem mogą być spotkania, których wynik nie ma wpływu na ustalenie kolejności w końcowej tabeli.
    4. Zespół który wystąpił z prośbą o przełożenie spotkania ma obowiązek dostosować się do terminu zaproponowanego przez przeciwnika, jeśli drużyny nie dojdą do porozumienia w sprawie terminu pasującego obu drużynom.
  22. Mecz przełożone muszą zostać rozegrane w ciągu 3 kolejek następnych kolejek oraz przed rozpoczęciem przedostatniej kolejki.
  23. Mecze 2 ostatnich kolejek każdego sezonu nie mogą być przekładane na późniejszy termin. Wyjątkiem mogą być spotkania, których wynik nie ma wpływu na ustalenie kolejności w końcowej tabeli.
  24. Wszystkie mecze muszą odbyć się w terminie do zakończenia ostatniej kolejki ligowej.
  25. Po zakończeniu każdego meczu zawodnicy obu drużyn opuszczają ławkę rezerwowych, robiąc miejsce dla drużyn grających kolejne spotkanie, zostawiając po sobie porządek!
  26. Każda drużyna odpowiada za zachowanie swoich kibiców. Za jakiekolwiek wulgarne, agresywne zachowania oraz naruszenia regulaminu przez swoich kibiców, szczególnie przez osoby znajdujących się na ławce i w bezpośrednim sąsiedztwie ławki rezerwowych danej drużyny, drużyna ta ponosi odpowiedzialność i może zostać ukarana.
  27. Każdy mecz musi być prowadzony przez sędziego związanego z Ligą Szóstek.
  28. Drużyny są zobligowane do samodzielnego znalezienia sędziego na swój mecz.

 

PRZEPISY GRY

 

  1. Na boisku występuje 6 zawodników (w tym bramkarz).
  2. Mecz może rozpocząć się, gdy drużyna ma obecnych na boisku co najmniej 6 zawodników.
  3. Liczba zmian zawodników jest dowolna. Zmiany mogą być dokonywane w czasie gry, ale tylko w obrębie ławki, gdzie jest wyznaczone miejsce dla graczy rezerwowych, na swojej połowie.
  4. Zawodnicy danej drużyny przystępując do meczu i w trakcie całego jego trwania muszą mieć na sobie identyczne koszulki. Bramkarz powinien odróżniać się kolorem stroju od zawodników obu drużyn.
  5. Zawodnik może znajdować się na boisku pod warunkiem posiadania stroju sportowego oraz założonej koszulki meczowej.
  6. Zawodnicy mają obowiązek grać tylko w obuwiu z miękką podeszwą. Zabroniona jest gra w obuwiu z kołkami wkręcanymi (plastikowymi i metalowymi).
  7. Czas trwania spotkania wynosi 2x 30 minut.
  8. Jeżeli mecz pucharowy lub barażowy zakończy się remisem, sędzia zarządza po 3 rzuty karne w meczach pucharowych i po 5 rzutów karnych w meczach barażowych.
  9. Nie obowiązuje przepis o „spalonym”.
  10. Przy rzucie rożnym, zawodnik drużyny przeciwnej nie może stać bliżej niż na linii bocznej pola karnego.
  11. Przy rzucie wolnym odległość „muru” od piłki wynosi 5 metrów. Zawodnik drużyny broniącej może ustawić się z bliższej odległości, jednak nie może podchodzić ani przeszkadzać w wykonaniu rzutu. Drużyna atakująca może poprosić o wznowienie „na gwizdek”, wówczas sędzia odsunie przeciwników na wymaganą odległość.
  12. Wykonanie rzutu wolnego nie wymaga sygnału gwizdka sędziego, chyba że sędzia zarządzi inaczej lub drużyna atakująca poprosi o wznowienie „na gwizdek”.
  13. W momencie wykonywania wrzutu piłki z autu zawodnik musi być zwrócony twarzą do pola gry, obydwie jego stopy muszą dotknąć ziemi i nie mogą przekraczać linii bocznej boiska. Piłka musi być wrzucona z za głowy i nad głową.
  14. Nie uznaje się bramki zdobytej bezpośrednio z wrzutu z autu i z wyrzutu bramkarza ręką. Uznaje się bramkę zdobytą z „piątki” i z wykopu nogą przez bramkarza.
  15. Nie uznaje się bramki samobójczej zdobytej bezpośrednio z dowolnego stałego fragmentu gry. W takim przypadku zarządza się rzut rożny dla drużyny przeciwnej.
  16. Bramkarz nie może dotknąć piłki ręką, gdy otrzyma ją od współpartnera po rozmyślnym zagraniu nogą poniżej golenia i przy wyrzucie piłki z autu. W przypadku, gdy zagranie jest przypadkowe, gra toczy się dalej. W przypadku złamania tego przepisu sędzia przyznaje drużynie przeciwnej rzut wolny pośredni wykonywany z odległości nie mniejszej niż 5 metrów od linii bramkowej.
  17. Bramkarz może natomiast łapać piłkę po zagraniu przez współpartnera nogą powyżej golenia oraz po zagraniu inną częścią ciała zgodnie z przepisami gry np. barkiem, głową, klatką piersiową.
  18. Sędzia ma prawo do zakończenia zawodów przed upływem ustalonego czasu gry, jeżeli:
    1. zawodnik wykluczony z gry nie chce opuścić boiska,
    2. zostanie znieważony przez uczestnika gry lub osoby postronne, które nie biorą udziału w grze,
    3. nie pozwalają na to warunki atmosferyczne.
  19. W sytuacjach konfliktowych sędzia rozmawia tylko z kapitanami zespołów biorących udział w grze.
  20. W sytuacji, gdy podczas meczu nastąpiła dłuższa przerwa w grze, sędzia powinien zatrzymać czas gry.
  21. W przypadku gdy po trafieniu w sędziego piłką wpadnie ona do bramki, przejmie ją drużyna przeciwna lub zacznie się nowy atak sędzia zarządzi rzut sędziowski.
  22. Podczas rozpoczęcia lub wznowienia gry od środka zawodnicy drużyny przeciwnej mogą stać nie bliżej niż 5m od piłki. Dotknięcie piłki przez jednego z zawodników rozpoczyna grę.
  23. Obowiązuje zakaz wykonywania wślizgów. Przez wślizg rozumie się manewr polegający na wykonaniu po murawie ruchu ślizgowego nogami w kierunku piłki. Zagranie piłki przez zawodnika leżącego na ziemi, który nie wykonuje ruchu ślizgowego, nie jest traktowane jako wślizg.
    1. Każdy wślizg jest traktowany jako przewinienie.
    2. Jeżeli dany zawodnik lub cała drużyna zbyt często nie będzie stosowała się do tego przepisu, sędzia ma prawo zastosować karę czasową lub wykluczyć z gry do końca meczu. Kary te dotyczą także wślizgów brutalnych i taktycznych.
    3. Każdy wślizg w polu karnym oznacza rzut karny dla przeciwnika, chyba że istnieje możliwość zastosowania korzyści.
    4. Wyjątkiem jest bramkarz, który może grać wślizgiem, ale tylko w obrębie swojego pola karnego.

 

SPRAWY DYSCYPLINARNE

 

  1. Sędzia posiada najwyższy autorytet. Decyzje sędziego podjęte na boisku są niepodważalne. Stanowisko sędziego szczególnie sprawach dyscyplinarnych jest ostateczne. Zebranie kapitanów podejmując decyzje w sprawach dyscyplinarnych może wysłuchać stron, natomiast ostateczną decyzję podejmuje w oparciu o stanowisko sędziego danego meczu.
  2. Sędzia ma prawo wyrzucić zawodnika z boiska na karę czasową (2 minuty, 5 minut) lub do końca meczu.
  3. Wszystkie kary dotyczą zarówno zawodników przebywających na boisku jak również zawodników rezerwowych oraz kibiców, którzy są zgromadzeni wokół ławki rezerwowej danej drużyny. W przypadku ukarania zawodnika znajdującego się na ławce rezerwowych, karę musi odbyć jeden z zawodników przebywających na boisku.
  4. Karze 2 minut podlegają m.in. następujące przewinienia:
    1. każdy głośny wulgaryzm (dotyczy również osób na ławce rezerwowych),
    2. podważanie decyzji sędziego lub próba wpłynięcia na decyzję sędziego,
    3. opóźnianie wznowienia gry np. odkopnięcie piłki po gwizdku,
    4. przekroczenie liczby zawodników na boisku,
    5. wykonanie zmiany w niedozwolonym miejscu,
    6. przeszkadzanie w wykonaniu stałego fragmentu gry,
    7. wykonanie stałego fragmentu gry bez gwizdka sędziego, gdy wcześniej poproszono o grę „na gwizdek” lub gdy sędzia zarządził wznowienie na gwizdek,
    8. przerwanie korzystnej akcji,
    9. faul o charakterze nierozważnym,
    10. niesportowe zachowanie,
    11. próba zdobycia bramki poprzez umyślne zagranie piłki ręką lub nieudana próba pozbawienia przeciwnika bramki poprzez umyślne zagranie piłki ręką,
    12. przeszkadzanie bramkarzowi w zwolnieniu piłki z rąk,
    13. uporczywe naruszanie przepisów gry przez jednego lub kilku zawodników danej drużyny.
  5. Karze 5 minut podlegają m.in. następujące przewinienia:
    1. atak od tyłu na nogi przeciwnika,
    2. ubliżanie lub straszenie w kierunku dowolnej osoby na boisku lub poza nim,
    3. pozbawienie przeciwnika bramki lub realnej szansy zdobycia bramki poprzez nieprzepisowe zagranie piłki ręką lub popełnienie innego przewinienia.
  6. Karze wykluczenia do końca meczu podlegają m.in. następujące przewinienia:
    1. poważny, rażący faul,
    2. przewinienie wykonane z użyciem nieproporcjonalnej siły,
    3. plucie na kogoś,
    4. gwałtowne, agresywne zachowanie,
    5. ponowne ubliżanie lub straszenie w kierunku dowolnej osoby na boisku lub poza nim.
  7. Obowiązuje stopniowanie kar tzn. zawodnik popełniający ponownie przewinienie karane karą 2 minut może zostać przez sędziego ukarany karą 5 minut, a w następnej kolejności karą wykluczenia do końca meczu.
  8. W przypadku ukarania karą czasową bramkarza karę musi odbyć jeden z pozostałych zawodników przebywających na boisku.
  9. Zawodnik ukarany karą czasową odbywa swoją karę stojąc poza boiskiem przy linii środkowej po stronie przeciwnej do ławek rezerwowych.
  10. W przypadku równoczesnego ukarania zawodników przeciwnych drużyn karami czasowymi odbywają oni kary po przeciwległych stronach boiska wg zarządzenia sędziego.
  11. Zespół, którego zawodnik został ukarany wykluczeniem do końca spotkania, gra w osłabieniu ze stratą jednego zawodnika.
  12. Wykluczenie do końca meczu oznacza także, że zawodnik ten zostaje ukarany zakazem gry w co najmniej 1 kolejce ligowej (najbliższej).
  13. Zawodnik ukarany karą meczu za groźby, słowną agresję lub wyzwiska zostaje ukarany zakazem gry w co najmniej 5 kolejnych spotkaniach ligowych, nie licząc meczu, w którym to zdarzenie miało miejsce.
  14. Zawodnik, który podczas meczu kopnie lub uderzy przeciwnika „bez piłki” zostaje wykluczony przez sędziego do końca meczu oraz zostaje ukarany zakazem gry w 5 kolejnych spotkaniach ligowych, nie licząc meczu, w którym to zdarzenie miało miejsce.
  15. Zawodnik ukarany karą meczu za jakikolwiek fizyczny atak na innego uczestnika zawodów, w szczególności na sędziego zostaje ukarany co najmniej zakazem gry do końca danego sezonu, jednak nie mniej niż w 10 kolejnych spotkaniach ligowych, nie licząc meczu, w którym to zdarzenie miało miejsce. Jeśli do końca sezonu pozostało mniej niż 10 kolejek, kara przechodzi na kolejny sezon.
  16. Ponowne wykluczenie zawodnika z meczu fizyczny atak na innego uczestnika zawodów, w szczególności na sędziego skutkuje trwałym usunięciem z rozgrywek Ligi Szóstek Piłkarskich.
  17. Jeżeli dwie drużyny wbiegną na boisko, sędzia powinien przerwać i zakończyć mecz. Wynik zostaje wtedy zweryfikowany jako obustronny walkower.
  18. Kary meczowe przechodzą na następny sezon.

 

WALKOWERY

 

  1. Drużyna może zostać ukarana walkowerem m.in. w następujących sytuacjach:
    1. wystawienie do gry niezgłoszonego zawodnika,
    2. nieobecność drużyny na boisku w wyznaczonym terminie meczu (czas oczekiwania – 10 minut),
    3. brak minimalnej liczby 6 zawodników obecnych na boisku w wyznaczonym terminie meczu (czas oczekiwania – 10 minut),
    4. zdekompletowanie zespołu do 3 zawodników na boisku np. w wyniku kar czasowych, kontuzji i innych sytuacji,
    5. gdy zawodnik wykluczony z gry nie chce opuścić boiska,
    6. gdy sędzia zostanie znieważony przez przedstawiciela drużyny lub inną osobę znajdującą się w obrębie ławki rezerwowych danej drużyny.
  2. Walkower ustala się na wynik 10:0 dla przeciwnika i minus 3 punkty w tabeli dla drużyny oddającej walkower.
  3. W przypadku rozegrania meczu, który następnie zostaje zweryfikowany przeciwko drużynie jako walkower, jeśli wynik uzyskany na boisku jest korzystniejszy dla przeciwnika, to zostaje on utrzymany. Strzelcy bramek drużyny zwycięskiej są zapisywani do klasyfikacji strzelców, strzelcy bramek drużyny oddającej walkower nie są zapisywani do klasyfikacji strzelców.
  4. Trzeci walkower dla tej samej drużyny oznacza jej wycofanie z rozgrywek.
  5. Wyniki drużyny wycofanej z rozgrywek zaliczane są wówczas, gdy drużyna ta rozegra ponad połowę meczów przewidzianych w danym sezonie. W innym przypadku mecze te zweryfikowane są jako walkowery dla przeciwnika.

 

 

USTALANIE KOLEJNOŚCI ZESPOŁÓW W TABELI

 

  1. Za zwycięstwo przyznawane są 3 pkt, za remis 1 pkt, za porażkę 0 pkt.
  2. Kolejność zespołów w tabeli ustala się wg liczy zdobytych punktów.
  3. W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie drużyny o kolejności decyduje:
    1. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
    2. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi drużynami,
    3. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach ligowych,
    4. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach ligowych,
    5. przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw we wszystkich spotkaniach ligowych,
    6. przy dalszej równości, mniejsza łączna liczba minut karnych zawodników drużyn (gdzie na potrzeby klasyfikacji wykluczenie do końca meczu jest liczone jako 10 minut)
    7. przy dalszej równości, zarządza się dodatkowy mecz pomiędzy zainteresowanymi drużynami.
  4. W przypadku więcej niż dwóch zespołów o jednakowej liczbie punktów dla ustalenia kolejności tworzy się dodatkową tabelę z wyników bezpośrednich spotkań pomiędzy zainteresowanymi drużynami, w której kolejność ustala się kierując się zasadami jak w punkcie powyżej.
  5. W przypadku zmniejszenia liczby drużyn w I lidze przed startem kolejnego sezonu na skutek wycofania się drużyn(y), połączenia drużyn i innych zmian, kolejność premiowania zespołów do gry w I lidze jest następująca:
    1. miejsce z I ligi
    2. miejsce z II ligi
    3. miejsce z I ligi
    4. miejsce z II ligi
    5. miejsce z II ligi
    6. i tak dalej aż do skutecznego wyłonienia drużyny zainteresowanej grą w I lidze.
25 sierpnia, 2021